علائم و نشانه های آسم

  • خس خس سینه: معمولا در طول بازدم اتفاق می افتد                                                                     

  • سرفه: معمولا سرفه بدون خلط و با خس خس سینه همراه است       

                    سرفه در شب  

                    سرفه به هنگام  ورزش کردن

  •   تنگی نفس
  •    افزایش تعداد تنفس
  •    حساس بودن به بوها مانند بوی غذا، بوی عطر و بوی بعضی از گل های تند

 

زمانی که بیماری آسم به صورت تنگی نفس شدید، خس خس سینه و تند شدن تعداد تنفس بروز می کند، به این حالت، حمله ی آسم می گویند. در این زمان لازم است کودک خود را سریعا" به نزدیک ترین مرکز درمانی، جهت انجام اقدامات درمانی برسانید.

  

در طول یک حمله ی آسم چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر کودکی یک حمله حاد آسمی را تجربه کند، در واقع در این وضعیت بافت داخلی مجاری هوایی او ملتهب ­تر شده و مخاط بیشتری تولید خواهند نمود. سپس عضلات اطراف مجاری هوایی وی منقبض شده و مجاری تنفسی اش نیز تنگ­ تر خواهد شد. در این حالت ممکن است وی به سرعت نفس بکشد، سرفه کند، یا صدای خس خس مانندی از گلویش شنیده بشود (صدایی شبیه صدای سوت). بدلیل تنگ­ شدن مجاری هوایی، تنفس وی به سختی صورت می­گیرد. همچنین ممکن است والدین در این حین متوجه شوند که سوراخ­های بینی کودکشان به سرعت در حال باز و بسته شدن بوده و یا عضلات بین دنده هایش، با هر تنفسی به سرعت به سمت پایین کشیده می­شود. 

تقسیم بندی انواع آسم:

آسم به طور کلی به 2 دسته گاه گاهی (Intermittent) و دائمی (persistent) تقسم می شود.

  •        آسم گاه گاهی

         در آسم گاه گاهی، بیمار در فواصل حملات، بدون علامت می باشد و نیاز به دریافت داروی پیشگیری کننده ندارد.

  •     آسم دائمی، به سه دسته تقسیم می شود:

              آسم خفیف: حملات تکرار کننده چنین است که با درمان برونکودیلاتاتور بهبود می‌یابد؛ خس خس سینه خفیف یک تا دو روز باقی می‌ماند و سپس بهبودی کامل می‌شود؛ طفل بی‌علامت می‌باشد و در بین حملات کاملا سالم است.
در این نوع آسم، کودک به مدرسه می‌رود؛ ورزش را خوب تحمل می‌کند؛ خواب راحت دارد؛ رشد طفل طبیعی است،‌ گاه گاهی حملات آسم تکرار می‌شود.

               آسم متوسط: در این نوع از آسم حملات از آسم خفیف بیشتر تکرار می‌شود؛ سرفه و خس خس سینه در بین حملات وجود دارد؛ ورزش را خوب تحمل نمی‌کند؛ ممکن است با ورزش دچار تنگ نفس و یا سرفه شود. گاهی در هنگام خواب نیز ناراحت است. در چنین مواردی اگر حملات آسم خیلی به هم نزدیک و یا بیمار همیشه در هنگام خواب ناراحت است، بهتر است از برونکودیلاتاتور به طور مرتب استفاده نماید تا علائم کنترل شود.

               آسم شدید:
آسم شدید هنگامی گفته می‌شود که حملات شدید و مکرر باشد. این بیماران به علت حمله شدید آسم، مکررا در بیمارستان بستری می‌شوند؛ درصورتی که در حملات خفیف و متوسط آسم، احتیاجی به بستری نمودن اطفال نمی‌باشد. در فواصل حملات آسم نیز ویزینگ و مختصر تنگی نفس ممکن است وجود داشته باشد. این کودکان، اغلب نمی‌توانند مرتب به مدرسه بروند و به علت حملات مکرر از مدرسه غایب می‌شوند.
در خواب دچار تنگی نفس و یا سرفه می‌شوند. قفسه سینه به علت پر هوایی مزمن تغییر شکل داده و استوانه‌ای می‌شود. این بیماران به مصرف دائمی برونکودیلاتور احتیاج دارند و گاهی آئروسل کورتیکواستروئید و یا مصرف خوراکی این دارو لازم می‌باشد.

طبقه بندی آسم به صورت زیر می باشد: 

طبقه آسم

علایم و نشانه ها

 گاه گاهی خفیف

علایم خفیف به میزان 2 بار در هفته و 2 شب در ماه رخ می دهد

 دائمی خفیف

علایم بیش از 2 بار در هفته بروز می کند اما بیش از یک بار در روز بروز نمی کند

 دائمی متوسط

علایم یک بار در روز یا بیشتر از یک شب در هفته بروز می کند

 دائمی شدید

علایم در اغلب روزها در تمام طول روز و در شب بطور مکرر وجود دارد

 

 

 

منبع

    National Heart, Lung, and Blood Institute, National Asthma Education and Prevention Program. Expert Panel Report 3: Guidelines for the Diagnosis and Management of Asthma. US Department of Health and Human resources, 2007    

  Donald Y. MStanley J. Pediatric Allergy: Principles and Practice,3rd Edition