نقش ورزش در بیماری آسم

ابتلا به آسم به این معنا نیست که او نباید ورزش کند، بلکه مربی ورزش  باید یکسری ورزش هایی که برای او مضر نیست را آموزش دهد. هنگامی که آسم تحت کنترل است، کودک می تواند بدون هیچگونه محدودیتی در فعالیت ورزشی و مسابقات شرکت کند. اما باید دقت داشته باشید که بعضی ورزش ها برای آسم مفید و بعضی نیز مضر هستند.

                                                                                                                               

مزایای ورزش برای آسم                                    


ورزش برای افراد مبتلا به آسم مفید است، به خاطر اینکه اثرات مضر انقباض برونش ها را کاهش می دهد و حملات آسم کمتر می شوند. ورزش، احساس  تنگی نفس و خفگی را کاهش می دهد و به بهبود شرایط جسمانی فرد کمک می کند. علاوه بر این تحرک بدنی، تحمل ورزش و حرکات جسمانی را بالا می برد.  کودک با ورزش کردن، اعتماد به نفس خود را افزیش داده و به زندگی عادی نزدیک می شود.

 

 ورزش های توصیه شده برای آسم


 
بهترین ورزش ها برای کودک ورزش هایی هستند که استقامت و تحمل آنها را بالا می برند و باعث بهبود وضعیت تنفسشان می شوند.

 • شنا
  یکی از ورزش های مناسب و سبک برای افزایش قدرت تنفسی بیماران مبتلا به آسم، شنا است. در این ورزش یادگیری نفس گیری از اهمیت بالایی برخوردار است.
  زمانی که کودک شنا می کند، از تمام عضلات بدن شان و به ویژه قفسه ی سینه استفاده می شود که برای کودک مفید خواهد بود. البته بهتر است با پزشک در این زمینه مشورتی داشته باشید.

 

 • دوچرخه سواری 
  دوچرخه سواری برای کودک مفید است. می توانید از دوچرخه ثابت داخلمنزل استفاده کنید و یا اینکه دوچرخه شان را بردارید و به طبیعت بروید. البته حواستان باشد که خودشان را خسته نکنند.
  پیمودن مسیرهای سربالایی برای کودک توصیه نمی شود. بهتر است با مسیرهای کوتاه شروع کنید و کم کم پیش بروید
  .
  با انجام این ورزش نشاط بخش، کودک با تقویت عضلات و بهبود شرایط بدنی شان، قدرت تنفسشان را نیز ارتقاء خواهند داد.
 • پیاده روی
  یکی دیگر از ورزش های مناسب، ارزان و قابل استفاده برای افراد مبتلا به آسم چه در داخل منزل و چه در محیط بیرون پیاده روی است پیاده روی آرام و حتی دوی نرم به بهبود ضربان قلب کمک کرده و قدرت تنفس شان را بالا می برد.
  با انجام این ورزش ها کودک قادر خواهد بود که قفسه ی سینه شان را باز  و پر از هوا کرده و تنفس شان را بهتر کنترل کنند.


 

 دریافت توضیحات بیشتر در مورد ورزش و آسم