آسم شایع ترین بیماری مزمن در کودکان و یکی از موارد مهم بستری آنها در اورژانس است و مهمترین علت غیبت کودکان از مدرسه می باشد. آسم تاثیر زیادی در کیفیت زندگی، میزان جنب و جوش، فعالیت تحصیلی و روحیه کودکان دارد.

 نتایج مطالعه ای که در سال 1386 انجام شده است، نشان داده که شیوع آسم در افراد زیر 18 سال در ایران، 14 / 13 درصد می باشد. یعنی در ایران چیزی حدود 000 / 950 / 4 نفر، دارای علائم آسم می باشند.

تعریف بیماری آسم

آسم یک بیماری مزمن و غیر واگیر می باشد که باعث می شود تا راه های هوایی به دلیل افزایش واکنش پذیری نسبت به محرک های مختلف، تنگ و باریک شود و باعث خس خس سینه، تنگی نفس، تنگی قفسه سینه و سرفه شده و به طور کلی نفس کشیدن برای فرد مشکل  شود.  این تنگی می تواند خیلی سریع و یا به آهستگی، با درمان و حتی گاهی بدون درمان، به حالت قبلی خود، برگردد. ولی گاهی امکان دارد که حمله شدید شده و قبل از شروع مرحله بهبودی، خطر آفرین گردد.

حمله آسم در اثر التهاب حاد مجاری هوایی تحتانی اتفاق می افتد. به دنبال ورود آلرژن های تنفسی یا ویروس های مولد عفونت های تنفسی، مجاری التهابی تحریک شده و عناصر التهابی ریه باعث ایجاد التهاب در مجاری تنفسی تحتانی می شود. نتیجه این التهاب، بروز 3 پدیده می باشد:

  •       انقباض عضلات صاف مجاری تنفسی تحتانی
  •       افزایش ترشحات(موکوس) و غلیظ تر شدن در مجاری تنفسی
  •       ادم و تورم مجاری هوایی تحتانی

این 3 پدیده باعث تنگ شدن قطر مجاری هوایی تحتانی شده و خروج هوا را در فاز بازدم، با اختلال مواجه می سازد و در نتیجه بیمار دچار تنگی نفس می شود. در اثر این اختلال خروج هوا، ابتدا میزان گاز دی اکسید کربن خون بالا رفته و سپس میزان اکسیژن خون کاهش می یابد و چنانچه درمان به موقع و مناسب، صورت نگیرد، منجر به بروز حملات متابولیک نیز می شود.

شدت تنگی راه های هوایی و مدت زمانی که این حالت ادامه می یابد، تعیین کننده ی شدت بیماری می باشد. شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است و حتی در یک شخص واحد نیز ممکن است گاهی شدیدتر و گاهی خفیف تر بروز نماید.

 

 

 

 منبع:

 شيوع علائم آسم در ايران بر اساس فراتحليل مطالعات كشوري،دكتر محمد علي حيدرنيا، دكتر عباس انتظاري، دكتر يدالله محرابی،دكتر زهرا پورپاك، دكتر مصطفي معین.

       National Heart, Lung, and Blood Institute, National Asthma Education and Prevention Program. Expert Panel Report 3: Guidelines for the Diagnosis and Management of Asthma. US Department of Health and Human resources, 2007